Jak wyglądają pierwsze kroki związane z instalacją i użytkowaniem systemu?
Kiedy hodowca zdecyduje się na zakup systemu Afimilk Cow Monitoring, jako opiekun, kontaktuję się z nim w celu zebrania danych na temat stada. Kompleksowo przygotowujemy gospodarstwo do pracy z systemem, dlatego w ofercie Afimilk Cow Monitoring od Magia Agro znajduje się komputer stacjonarny o określonych parametrach, który jest niezbędny do zbierania i przetwarzania danych. Dbamy o to, żeby hodowca nie musiał samodzielnie wprowadzać informacji przed montażem, ale, by to system mógł zbierać dane i uczyć się behawioru krów od razu po uruchomieniu. Dlatego Afifarm i informacje na temat stada wgrywamy do komputera jeszcze przed montażem systemu w gospodarstwie. Do prawidłowego przygotowania pliku potrzebne są numery krów (kolczykowe lub oborowe), daty urodzenia, daty inseminacji i wyniki testu cielności. Należy podkreślić, że hodowca musi zapewnić stały dostęp do internetu w oborze, a przyłącze powinno być gotowe najpóźniej w dniu montażu.
Kolejny etap to tzw. dzień zero – dzień instalacji systemu w gospodarstwie. Wtedy montujemy w oborze antenę, instruujemy hodowcę, jak założyć obroże na zwierzęta, przeprowadzamy podstawowe szkolenie, dotyczące korzystania z systemu i usuwamy ewentualne usterki. Dostosowujemy parametry dotyczące np. dni wyczekiwania na ruję po wycieleniu, do dotychczasowego modelu zarządzania w gospodarstwie. Konfigurujemy także aplikację Afi2Go Prime na telefonie.
Proces korzystania z systemu
Bezpośrednio po uruchomieniu, Afimilk Cow Monitoring zaczyna kolekcjonować dane na temat krów. Zachęcam, żeby hodowca, od pierwszego dnia użytkowania Afifarm, sam uzupełniał dane dotyczące zdarzeń w gospodarstwie. Jest to koniecznie do prawidłowego funkcjonowania systemu, a także w ten sposób dużo łatwiej nauczyć się biegłej obsługi. Zapewniam, że nie da się tu nic zepsuć – dane są kolekcjonowane w chmurze i w razie potrzeby możemy je odzyskać do stanu sprzed krytycznych zmian.
Po około dwóch tygodniach od montażu, czyli wtedy, kiedy hodowca oswoi się z jego działaniem, spotykamy się na wizycie kontrolnej. Sprawdzamy informacje wprowadzone dotychczas do systemu i je analizujemy. Odpowiadamy na pytania, które pojawiły się w trakcie nauki samodzielnego korzystania z systemu. Wizyta odbywa się pod nadzorem doświadczonego lekarza weterynarii, który wyjaśnia niuanse dotyczące działania Afifarm oraz pomaga rozwiązywać ewentualne problemy. Chcemy, żeby po tej wizycie hodowca czuł się pewnie i zaczął samodzielnie i w pełni pracować w systemie monitoringu Afimilk.
Nigdy nie zostawiamy hodowcy bez opieki. Co kilka dni łączymy się zdalnie, analizujemy zdarzenia w gospodarstwie, odpowiadamy na pytania. Jesteśmy w kontakcie z lekarzem weterynarii dedykowanym do obsługi systemu, wiec jeśli pojawi się jakiś problem lub wątpliwość, możemy szybko zareagować.

Kinga Piotrowska, Kierownik działu badawczo-rozwojowego